Ta strona używa COOKIES.
OK, zamknij

AKTUALNOŚCI

UWAGA! W dniu 02.04.2021 salon sprzedaży w Chybiu będzie czynny do godz.12
2021-04-02
UWAGA! W dniach 02.11.2021 oraz 04.01.2021 salon sprzedaży w Chybiu będzie NIECZYNNY
2020-12-31
UWAGA! W dniu 24.12.2020 tj. czwartek salon sprzedaży w Chybiu NIECZYNNY
2020-12-23
Drzwi zewnętrzne stalowe
2020-11-10
Drzwi zewnętrzne to wizytówka naszego domu. Choć brzmi to jak oklepany frazes to tak jest w rzeczywistości. Dlatego tak wielu z nas przykłada dużą wagę do wyglądu drzwi zewnętrznych.
więcej
Okna dachowe - połaciowe
2020-11-09
Okna dachowe, inaczej okna połaciowe to coraz bardzie popularne rozwiązanie spotykane w trakcie budowy i remontu domu z dachem spadzistym.
więcej
Nowoczesne segmentowe bramy garażowe
2020-10-22
Segmentowe bramy garażowe wiodą prym jeśli chodzi o popularność ich stosowania. Jest to rozwiązanie wyraźnie droższe od popularnych niegdyś bram uchylnych jednak sporo wygodniejsze.
więcej
« powrót do listy

Rolety zewnętrzne. Rozwiązania i najczęściej wybierane typy rolet

Od dłuższego już czasu obserwujemy rosnącą popularność rolet zewnętrznych wśród inwestorów indywidualnych. Dotyczy to nie tylko sytuacji w której rolety montowane są w nowo budowanych domach. Inwestorzy coraz częściej decydują się na montaż rolet zewnętrznych przy okazji wymiany okien czy prac związanych termomodernizacją budynku. Wybór wśród rozwiązań oferowanych przez producentów rolet jest naprawdę duży. Dotyczy to nie tylko typu rolety (ten uzależniony jest od sposobu montażu) ale również wymiarów, kolorów, sposobu wykończenia itp. Dla inwestora najważniejsza jest decyzja o wyborze typu rolety. Tym, którzy są na etapie projektowania lub budowy domu polecić można montaż rolet zewnętrznych podtynkowych ewentualnie rolet zewnętrznych nadprożowych.

Montaż rolet zewnętrznych podtynkowych


Jak sama nazwa wskazuje, rolety te znajdują się pod warstwą ocieplenia budynku. Skrzynka rolety mocowana jest do nadproża nad oknem. W zależności od projektu budynku, nadproże może być zlicowane z warstwą muru lub nieco cofnięte w jego głąb. Drugi wariant jest zdecydowanie korzystniejszy pod względem strat ciepła – skrzynka rolety może być przykryta pełną warstwą ocieplenia. W przypadku gdy projekt budynku nie przewidywał montażu rolet, inwestorzy często decydują się na pogrubienie warstwy izolacji zewnętrznej. Jest to szczególnie istotne np. przy drzwiach tarasowych, gdzie skrzynka rolety musi być wystarczająco głęboka by zmieścić odpowiednio długi pancerz. Prowadnice rolety mocowane są w sposób tradycyjny – do profilu okna.
Podstawowa zaleta rolet zewnętrznych podtynkowych to ciągłość elewacji. Elementy mocowania oraz sama roleta jest z zewnątrz niewidoczna. Ponadto okrycie skrzynki rolety warstwą izolacyjną to gwarancja ograniczenia ryzyka powstawania mostków termicznych.

Rolety zewnętrzne nadprożowe

To rozwiązanie jest szczególnie polecane tym inwestorom, którzy są na etapie projektowania swojego przyszłego domu. Elementy rolety – a dokładnie skrzynia rolety może być wykorzystywana jako przyszły element konstrukcyjny budynku. Skrzynia rolety wykonana z materiałów ceramicznych lub specjalnego twardego styropianu jest wystarczająco stabilna by mogła zostać ujęta w projekcie budynku i pełnić funkcję nadproża okna. Oczywiście ma to swoje konsekwencje i wszelkie błędy popełnione w montażu czy doborze poszczególnych elementów rolety będą bardzo trudne do usunięcia w przyszłości. Jednak prawidłowy montaż rolet nadprożowych zapewni nie tylko bardzo dobrą izolację lecz również idealne czystość architektoniczną elewacji budynku. Jeśli chodzi o wady tego rozwiązania to jest ono dużo bardziej wymagające pod względem dokładności montażu oraz doboru właściwych komponentów.

Montaż rolet typu standard


Rolety typu standard, inaczej natynkowe montowane są najczęściej w domach oddanych do użytku. Z racji sposobu montażu często określane mianem rolet elewacyjnych. Puszka rolety standard jest przytwierdzana do elewacji lub (jeśli miejsce pozwala) wpasowywana do wewnątrz wnęki okiennej. Skrzynka rolety montowanej na elewacji może mieć różny kształt – od prostokąta, przez półokrąg po skrzynkę z sciętą klapą. Wadą tego rozwiązania jest na pewno wyeksponowanie (mimo wszystko niezbyt ładnej) skrzyni rolety na elewacji. Z drugiej strony rozłożenie montażu w czasie lub możliwość zainstalowania na gotowej elewacji może być dla niektórych inwestorów bardzo istotne.

Rolety nakładane na okno


Zasadniczo tą opcje można śmiało polecić tym inwestorom którzy decydują się na wymianę stolarki okiennej a z względów estetycznych nie chcą się decydować na montaż rolet elewacyjnych. W takim wypadku puszka rolety jest mocowana do okna i razem z nim mocowana we wnęce okiennej. W przypadku odpowiednio dobranego koloru rolet oraz okien całość wygląda estetycznie. Wadą jest natomiast niewielkie przesłonięcie obszaru okna – zauważalne jest to zwłaszcza od wewnątrz pomieszczenia.

Na koniec warto wspomnieć o wszelkich akcesoriach oraz napędach. Dziś praktycznie wszystkie rolety mogą być zaopatrzone w napędy elektryczne, które świetnie współpracują z elementami nowoczesnej automatyki. Tak zaopatrzone rolety potrafią się same podnieść lub opuścić w zależności od warunków atmosferycznych. Naturalnie cała obsługa może być dokonywana zdalnie.

 

« powrót do listy

3.DOORSY
8.Pol-Skone
Wiśniowski
Mirola
Aldo
Śląska Fabryka Okien KNS
Sonarol
5.DRE
4.CAL
2.KMT
9.Voster
FAKRO
VELUX
7.Porta
6.Erkado
Profit
Lapis
1.WIKĘD
10.INVADO