Ta strona używa COOKIES.
OK, zamknij

AKTUALNOŚCI

Drzwi zewnętrzne stalowe
2020-11-10
Drzwi zewnętrzne to wizytówka naszego domu. Choć brzmi to jak oklepany frazes to tak jest w rzeczywistości. Dlatego tak wielu z nas przykłada dużą wagę do wyglądu drzwi zewnętrznych.
więcej
Okna dachowe - połaciowe
2020-11-09
Okna dachowe, inaczej okna połaciowe to coraz bardzie popularne rozwiązanie spotykane w trakcie budowy i remontu domu z dachem spadzistym.
więcej
Nowoczesne segmentowe bramy garażowe
2020-10-22
Segmentowe bramy garażowe wiodą prym jeśli chodzi o popularność ich stosowania. Jest to rozwiązanie wyraźnie droższe od popularnych niegdyś bram uchylnych jednak sporo wygodniejsze.
więcej
Rolety zewnętrzne. Rozwiązania i najczęściej wybierane typy rolet
2020-10-20
Od dłuższego już czasu obserwujemy rosnącą popularność rolet zewnętrznych wśród inwestorów indywidualnych.
więcej
Okno przesuwne w kuchni
2020-10-13
Kuchnia w niejednym domu pełni rolę domowego centrum. To tutaj najczęściej domownicy się spotykają przygotowując i spożywając posiłki. Jest to miejsce gdzie szczególnie musimy zadbać o jego funkcjonalność.
więcej
Energooszczędne okna PCV
2020-10-11
Jak właściwie zdefiniować pojęcie okna energooszczędnego ? By rzetelnie podejść do sprawy powinniśmy rozpocząć od wyjaśnienia pojęcia współczynnika przenikania ciepła.
więcej
« powrót do listy
Parowanie okien PCV - dlaczego okna parują?

Parowanie okien PCV - dlaczego okna parują?

Przyczyny parowania okien w domu

Zaparowane okno niekoniecznie oznacza jego wadę konstrukcyjną. Jeżeli parowanie występuje tylko od zewnętrznej strony okna, najprawdopodobniej jest to objaw złej wentylacji powietrza w domu. Skraplanie się wody jest naturalną reakcją chemiczną w takich warunkach i nie ma to związku z samymi oknami.

Najczęściej jest spowodowane zbyt dużą wilgocią w pomieszczeniu lub dużą różnicą temperatur.

Dzieje się tak dlatego, że okna nie są niczym ocieplane, są więc najzimniejszą częścią ściany. Tym samym, gdy nagrzane powietrze „dotyka” zimnego okna, natychmiast się skrapla. Podobnie jest z dużą wilgotnością pomieszczenia, co łatwo zaobserwować np. podczas gotowania w kuchni, gdy na płytkach i oknach pojawia się para lub na lustrze w łazience po gorącej kąpieli.

Aby całkowicie zlikwidować lub zmniejszyć skraplanie, musimy zadbać o odpowiednią wentylację. Wiele nowoczesnych okien ma obecnie wywietrzniki, na które często nie zwracamy uwagi i pozostają one zamknięte. Bardzo często ich otwarci rozwiązuje cały problem. Warto przyjrzeć się regulacji okna i zmieniać ją w zależności od pory roku.

Jeżeli nasze okna nie posiadają nawiewników i zostały odpowiednio wyregulowane, a problem nie zniknął, możemy spróbować jeszcze jednego sposobu. Wystarczy ustawić klamkę po skosie, aby blokady zamykające ono delikatnie się poluzowały i ostrożnie pociągnąć do siebie. Jeżeli nie jesteśmy pewni, czy okno zostało w ten sposób rozszczelnione, można przyłożyć rękę do krawędzi skrzydła – powinniśmy poczuć delikatny przepływ powietrza.

Poszukujesz dobrych okien pcv ? W ofercie posiadamy modele producentów okien Veka, Sonarol, Gealan.

Jeżeli robiliśmy coś, co sprzyja intensywnemu parowaniu, np. gotowaliśmy obiad, dobrze wywietrzyć całe pomieszczenie. Szczególnie w nowym budownictwie, gdy tynki i ściany są ciągle świeże. Unikniemy wtedy ich zawilgocenia.

Pomocniczym rozwiązaniem jest także zakup pochłaniacza wilgoci i ustawienie go w najbardziej problematycznych pomieszczeniach. Parowaniem okien na zewnątrz domu w okresach jesienno-zimowych nie powinniśmy się przejmować. To zjawisko naturalne, szczególnie w momencie, gdy noce stają się chłodne, a dni są jeszcze przyjemnie ciepłe.

Parowanie okna

Parowanie wewnątrz okien

Jednak, jeżeli skraplanie pojawia się wewnątrz okna, pomiędzy szybami, jest to objaw szerszego problemu związanego z wadliwym uszczelnieniem okna. Sprawia to, że okno nie chroni naszego domu przed czynnikami zewnętrznymi tak, jak powinno. W dodatku, powstałej w środku pary nie da się pozbyć, a ta, gdy w końcu zniknie, pozostawia po sobie nieestetyczne zacieki, których nie mamy jak umyć.

W tym przypadku nie pozostaje nic innego, jak wymiana okna, które nie spełnia swojej funkcji termoregulującej. Jeżeli nasze okno jest nadal na gwarancji, reklamacja i wymiana powinna przebiec bezproblemowo.

« powrót do listy

3.DOORSY
8.Pol-Skone
Wiśniowski
Mirola
Aldo
Śląska Fabryka Okien KNS
Sonarol
5.DRE
4.CAL
2.KMT
9.Voster
FAKRO
VELUX
7.Porta
6.Erkado
Profit
Lapis
1.WIKĘD
10.INVADO