Ta strona używa COOKIES.
OK, zamknij

AKTUALNOŚCI

Regulacja okien PCV - sposób na oszczędność ciepła i energii
2019-10-30
Po zamontowaniu okien przez fachowców, mało kto z nas zwraca już na nie uwagę pod kątem technicznym. Jest to jednak błędem, ponieważ okna powinny być regularnie regulowane i to przynajmniej dwa razy do roku.
więcej
Prawidłowy montaż okien PCV - zasady
2019-10-30
Montaż okna PCV przebiega inaczej niż okna aluminiowego. Poniżej kilka ważnych zasad, jak prawidłowo zamontować okno PCV od podstaw oraz jak je wymienić na nowe.
więcej
Parowanie okien PCV - dlaczego okna parują?
2019-10-30
Parowanie okien to problem nie tylko estetyczny. Skraplanie się wody oznacza dużą wilgoć, a ta może sprzyjać rozwojowi pleśni. Dlaczego okna parują? Jak zlikwidować ten problem?
więcej
Okna PCV czy aluminiowe?
2019-10-30
Stając przed wyborem okna, zapewne wiele osób zadaje sobie pytanie: czy faktycznie ma jakieś znaczenie, które wybierzemy? Okazuje się, że tak.
więcej
Jakie okna PCV wybrać?
2019-10-30
Mogłoby się wydawać, że wybór okien to prosta sprawa. A nasza decyzja powinna oscylować tylko pomiędzy wyborem tworzywa, z jakiego są zrobione. Jednak okna posiadają różne właściwości i to, czy finalnie będą spełniać nasze wymagania, zależy od przemyślanego wyboru.
więcej
Co decyduje o jakości okien PCV?
2019-10-30
Jak upewnić się, że wybrane przez nas okna na pewno są dobrej jakości? Najprostsza odpowiedź mogłaby brzmieć: im droższe, tym lepsze. Ale po czym rozpoznać, które okno z tej samej półki cenowej jest tym najlepszym?
więcej
« powrót do listy
Parowanie okien PCV - dlaczego okna parują?

Parowanie okien PCV - dlaczego okna parują?

Przyczyny parowania okien w domu

Zaparowane okno niekoniecznie oznacza jego wadę konstrukcyjną. Jeżeli parowanie występuje tylko od zewnętrznej strony okna, najprawdopodobniej jest to objaw złej wentylacji powietrza w domu. Skraplanie się wody jest naturalną reakcją chemiczną w takich warunkach i nie ma to związku z samymi oknami.

Najczęściej jest spowodowane zbyt dużą wilgocią w pomieszczeniu lub dużą różnicą temperatur.

Dzieje się tak dlatego, że okna nie są niczym ocieplane, są więc najzimniejszą częścią ściany. Tym samym, gdy nagrzane powietrze „dotyka” zimnego okna, natychmiast się skrapla. Podobnie jest z dużą wilgotnością pomieszczenia, co łatwo zaobserwować np. podczas gotowania w kuchni, gdy na płytkach i oknach pojawia się para lub na lustrze w łazience po gorącej kąpieli.

Aby całkowicie zlikwidować lub zmniejszyć skraplanie, musimy zadbać o odpowiednią wentylację. Wiele nowoczesnych okien ma obecnie wywietrzniki, na które często nie zwracamy uwagi i pozostają one zamknięte. Bardzo często ich otwarci rozwiązuje cały problem. Warto przyjrzeć się regulacji okna i zmieniać ją w zależności od pory roku.

Jeżeli nasze okna nie posiadają nawiewników i zostały odpowiednio wyregulowane, a problem nie zniknął, możemy spróbować jeszcze jednego sposobu. Wystarczy ustawić klamkę po skosie, aby blokady zamykające ono delikatnie się poluzowały i ostrożnie pociągnąć do siebie. Jeżeli nie jesteśmy pewni, czy okno zostało w ten sposób rozszczelnione, można przyłożyć rękę do krawędzi skrzydła – powinniśmy poczuć delikatny przepływ powietrza.

Poszukujesz dobrych okien pcv ? W ofercie posiadamy modele producentów okien Veka, Sonarol, Gealan.

Jeżeli robiliśmy coś, co sprzyja intensywnemu parowaniu, np. gotowaliśmy obiad, dobrze wywietrzyć całe pomieszczenie. Szczególnie w nowym budownictwie, gdy tynki i ściany są ciągle świeże. Unikniemy wtedy ich zawilgocenia.

Pomocniczym rozwiązaniem jest także zakup pochłaniacza wilgoci i ustawienie go w najbardziej problematycznych pomieszczeniach. Parowaniem okien na zewnątrz domu w okresach jesienno-zimowych nie powinniśmy się przejmować. To zjawisko naturalne, szczególnie w momencie, gdy noce stają się chłodne, a dni są jeszcze przyjemnie ciepłe.

Parowanie okna

Parowanie wewnątrz okien

Jednak, jeżeli skraplanie pojawia się wewnątrz okna, pomiędzy szybami, jest to objaw szerszego problemu związanego z wadliwym uszczelnieniem okna. Sprawia to, że okno nie chroni naszego domu przed czynnikami zewnętrznymi tak, jak powinno. W dodatku, powstałej w środku pary nie da się pozbyć, a ta, gdy w końcu zniknie, pozostawia po sobie nieestetyczne zacieki, których nie mamy jak umyć.

W tym przypadku nie pozostaje nic innego, jak wymiana okna, które nie spełnia swojej funkcji termoregulującej. Jeżeli nasze okno jest nadal na gwarancji, reklamacja i wymiana powinna przebiec bezproblemowo.

« powrót do listy

DOORSY
Mikea
Pol-Skone
Wiśniowski
Mirola
Aldo
Śląska Fabryka Okien KNS
Sonarol
Somfy
DRE
CAL
Stolpaw
KMT
Voster
FAKRO
VELUX
Porta
Erkado
Lapis
Cerpol