Ta strona używa COOKIES.
OK, zamknij

AKTUALNOŚCI

Drzwi zewnętrzne stalowe
2020-11-10
Drzwi zewnętrzne to wizytówka naszego domu. Choć brzmi to jak oklepany frazes to tak jest w rzeczywistości. Dlatego tak wielu z nas przykłada dużą wagę do wyglądu drzwi zewnętrznych.
więcej
Okna dachowe - połaciowe
2020-11-09
Okna dachowe, inaczej okna połaciowe to coraz bardzie popularne rozwiązanie spotykane w trakcie budowy i remontu domu z dachem spadzistym.
więcej
Nowoczesne segmentowe bramy garażowe
2020-10-22
Segmentowe bramy garażowe wiodą prym jeśli chodzi o popularność ich stosowania. Jest to rozwiązanie wyraźnie droższe od popularnych niegdyś bram uchylnych jednak sporo wygodniejsze.
więcej
Rolety zewnętrzne. Rozwiązania i najczęściej wybierane typy rolet
2020-10-20
Od dłuższego już czasu obserwujemy rosnącą popularność rolet zewnętrznych wśród inwestorów indywidualnych.
więcej
Okno przesuwne w kuchni
2020-10-13
Kuchnia w niejednym domu pełni rolę domowego centrum. To tutaj najczęściej domownicy się spotykają przygotowując i spożywając posiłki. Jest to miejsce gdzie szczególnie musimy zadbać o jego funkcjonalność.
więcej
Energooszczędne okna PCV
2020-10-11
Jak właściwie zdefiniować pojęcie okna energooszczędnego ? By rzetelnie podejść do sprawy powinniśmy rozpocząć od wyjaśnienia pojęcia współczynnika przenikania ciepła.
więcej
« powrót do listy

Okno przesuwne w kuchni

Kuchnia w niejednym domu pełni rolę domowego centrum. To tutaj najczęściej domownicy się spotykają przygotowując i spożywając posiłki. Jest to miejsce gdzie szczególnie musimy zadbać o jego funkcjonalność. Na szczęście czasy gdy kuchnia była tzw. ślepą kiszką dawno już odeszły w niepamięć. Według dzisiejszych standardów kuchnia powinna być dobrze doświetlona i odpowiednio rozplanowana. Sprawdźmy jak na tym tle prezentują się tradycyjne okna rozwierno-uchylne.

W trakcie gotowania posiłków okno kuchenne najczęściej pozostawiamy w pozycji rozszczelnionej, co pozwala na używanie włączonego wyciągu nad kuchenką. Niemniej jednak, w wypadku przyrządzania potraw bardziej aromatycznych zapachy wypełniają również inne pomieszczenia w domu. Dlatego pożądanym jest możliwość szybkiego przewietrzenia kuchni. Jednak w tradycyjnie otwieranych oknach często nie ma możliwości wykorzystania pełnego otwarcia okna. Również bywa tak że w miejscu w którym otwiera się okno korzystamy z najlepszego oświetlenia blatu – więc do otwarcia okna musimy wszystko uprzątnąć marnując tym samym czas.

Kuchenne okno przesuwne

Takich niedogodności jak opisane powyżej nie posiadają okna przesuwne do kuchni. Składają się one z co najmniej dwóch skrzydeł – czynnego oraz biernego. Skrzydło „czynne” to to które przesuwając się chowa się w świetle skrzydła biernego. Otwarcie takiego okna nie koliduje z żadnym z elementów wyposażenia kuchennego – od akcesoriów leżących na blacie po baterię zlewozmywakową. Dodatkowo mamy możliwość wietrzenia kuchni „na przestrzał” - bardzo skutecznie i w krótkim czasie pozbywając się niepożądanych zapachów.
Część bierna okna standardowo jest nieruchoma, lecz z powodzeniem możemy ją zastąpić przez skrzydło rozwierno – uchylne (jak w standardowo otwieranym oknie). Zresztą producenci okien dostrzegli problem zgłaszany przez użytkowników związany z dostępem do okna od zewnątrz. Problem nie występuje gdy kuchnia znajduje się na parterze lub mamy dostęp np. z balkonu. Jednakże tak nie musi być zawsze i w nowsze modele mają możliwość otwierania części biernej okna.

Okno przesuwne a normy i bezpieczeństwo

Naturalnym jest, że takie okna muszą spełniać wszelkie normy dotyczące współczynników cieplnych jak również posiadają odpowiednie zabezpieczenia antywłamaniowe. Ryglowanie najczęściej występuje na całym obwodzie skrzydła co dodatkowo podnosi bezpieczeństwo. Ciepła ramka niweluje straty a odpowiednio gruby profil okna wpływa korzystnie na ogólną wartość parametrów cieplnych.

 

« powrót do listy

3.DOORSY
8.Pol-Skone
Wiśniowski
Mirola
Aldo
Śląska Fabryka Okien KNS
Sonarol
5.DRE
4.CAL
2.KMT
9.Voster
FAKRO
VELUX
7.Porta
6.Erkado
Profit
Lapis
1.WIKĘD
10.INVADO