Ta strona używa COOKIES.
OK, zamknij

AKTUALNOŚCI

Drzwi zewnętrzne stalowe
2020-11-10
Drzwi zewnętrzne to wizytówka naszego domu. Choć brzmi to jak oklepany frazes to tak jest w rzeczywistości. Dlatego tak wielu z nas przykłada dużą wagę do wyglądu drzwi zewnętrznych.
więcej
Okna dachowe - połaciowe
2020-11-09
Okna dachowe, inaczej okna połaciowe to coraz bardzie popularne rozwiązanie spotykane w trakcie budowy i remontu domu z dachem spadzistym.
więcej
Nowoczesne segmentowe bramy garażowe
2020-10-22
Segmentowe bramy garażowe wiodą prym jeśli chodzi o popularność ich stosowania. Jest to rozwiązanie wyraźnie droższe od popularnych niegdyś bram uchylnych jednak sporo wygodniejsze.
więcej
Rolety zewnętrzne. Rozwiązania i najczęściej wybierane typy rolet
2020-10-20
Od dłuższego już czasu obserwujemy rosnącą popularność rolet zewnętrznych wśród inwestorów indywidualnych.
więcej
Okno przesuwne w kuchni
2020-10-13
Kuchnia w niejednym domu pełni rolę domowego centrum. To tutaj najczęściej domownicy się spotykają przygotowując i spożywając posiłki. Jest to miejsce gdzie szczególnie musimy zadbać o jego funkcjonalność.
więcej
Energooszczędne okna PCV
2020-10-11
Jak właściwie zdefiniować pojęcie okna energooszczędnego ? By rzetelnie podejść do sprawy powinniśmy rozpocząć od wyjaśnienia pojęcia współczynnika przenikania ciepła.
więcej
« powrót do listy

Energooszczędne okna PCV

Współczynnik przenikania ciepła (oznaczany literą U) wyrażany jest w W/(m2K). Im niższy współczynnik U tym obrazowo rzecz ujmując lepszy komfort cieplny w domu / mieszkaniu lub w biurze. Współczynnik U przyznaje się dla drzwi, okien, rolet oraz wszelkich przegród budowlanych typu połacie dachowe, ściany czy podłogi. W przyszłym roku, tj. w 2021 wymagania dot. współczynnika przenikania ciepła zostaną kolejny już raz zaostrzone. Wg. nowych norm współczynnik U nie będzie mógł przekraczać:

  • 0,20 W/(m2K) – dla ścian zewnętrznych
  • 0,9 W/(m2K) – dla okien i drzwi zewnętrznych
  • 1,1 W/(m2K) – dla okien połaciowych (dachowych)

     

Wróćmy do głównego wątku naszego artykułu jakim są energooszczędne okna wykonane z PCV. W tym wypadku głównym wyznacznikiem jest współczynnik przenikania ciepła dla całego okna (Uw). Jego wartość mówi o sumie strat ciepła wynikającej z różnicy temperatur wewnątrz i na zewnątrz pomieszczenia. Współczynnik Uw zależy od parametrów cieplnych poszczególnych elementów składowych okna, wśród których należy przede wszystkim wymienić:
szyby, a raczej pakiet szybowy – z współczynnikiem Ug
profil okna – z współczynnikiem Uf

Współczynnik Ug jest zależny od parametrów oszklenia okna. Jak już wspomniano oszklenie składa się z pakietu szyb – od 2 do nawet 4. Przestrzenie między szybami są hermetyczne, wypełnione gazem szlachetnym. Najczęściej spotykane wypełnienie - w postaci argonu, jest rozwiązaniem skutecznym w akceptowalnej cenie. Droższe rozwiązania, w postaci wypełnienia kryptonem lub xenonem zapewniają lepsze (niższe) wartości współczynnika Ug. Dla porównania pakiet składający się z 4 szyb gdzie przestrzeń międzyszybowa wypełniona jest kryptonem osiąga wartości współczynnika Ug na poziomie 0,3 W/(m2K), podczas gdy w pakiecie dwóch szyb z wypełnieniem z argonu wartości Ug są w okolicach 1W/(m2K). Lepsze okna (pod względem energooszczędności) posiadają ramki dystansowe (ramki oddzielające poszczególne szyby pakietu) wykonane raczej z tworzyw sztucznych aniżeli z aluminium.

Drugim z wiodących współczynników mających znaczny wpływ na przenikalność cieplną całego okna jest współczynnik przenikania ciepła profilu okna - Uf. Decydujący wpływ na wartość współczynnika Uf ma grubość profilu okna oraz liczba komór w profilu. Profile okienne w oknach z PCV wymagają zastosowania dodatkowych usztywnień. W oknach energooszczędnych usztywnienia są wykonane z włókna szklanego lub tworzywa sztucznego zamiast stali o zdecydowanie gorszych parametrach przenikalności cieplnej. Bilans cieplny profilu okiennego może być dodatkowo poprawiony poprzez wypełnienie tradycyjnie pustych przestrzeni profilu materiałem termoizolacyjnym. Typowe wartości współczynnika Uf wahają się pomiędzy 0.9 – 1.4 (m2K) i wydać wyraźnie że jest on dużo gorszy aniżeli współczynnik Ug dla pakietu szybowego.

Na koniec powinniśmy jeszcze dopowiedzieć ważną kwestię dot. montażu. Okna z wyśrubowanym parametrem Uw nie będą spełniały odpowiednio swojej roli jeśli montaż został wykonany zgodnie z sztuką. Współcześnie coraz częściej stosuje się tzw. ciepły montaż - tradycyjnie do montażu okna w wnęce stosuje się piankę poliuretanową. W wypadku ciepłego montażu dodatkowo stosowane są folie paroizolacyjne (od wewnątrz) oraz paroprzepuszczalne (od strony zewnętrznej). Inny sposób na ograniczenie strat ciepła na styku okno – przegroda jest jego montaż w warstwie ocieplenia zewnętrznego (oczywiście jeśli takowe jest wykonywane).

« powrót do listy

3.DOORSY
8.Pol-Skone
Wiśniowski
Mirola
Aldo
Śląska Fabryka Okien KNS
Sonarol
5.DRE
4.CAL
2.KMT
9.Voster
FAKRO
VELUX
7.Porta
6.Erkado
Profit
Lapis
1.WIKĘD
10.INVADO